Kampania ASF

Przesłanki kampanii

Jesteś hodowcą i martwią Cię ogniska Afrykańskiego pomoru świń? Dowiedz się jak chronić swojezwierzęta przed tą niebezpieczną chorobą:

Czy czyścisz buty przy każdej wizycie w chlewni? Czy dezynfekujesz swój sprzęt po każdym użyciu? Jeśli będziemy trzymać się zasad, razem możemy zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF.


Aby uzyskać
wskazówki i porady, odwiedź

www.efsa.europa.eu/StopASF


Sektor wieprzowy
Unia Europejska jest największym eksporterem wieprzowiny na świecie z rocznym eksportem wynoszącym ponad 5 milionów ton. Jest to zatem jedna z najważniejszych gałęzi w unijnym rolnictwie. W porównaniu z innymi sektorami produkcji mięsa, hodowla świń ma największy udział odpowiadając za 8,5% całkowitej produkcji rolnej w UE-27. Udział produkcji wieprzowiny w całkowitej produkcji mięsa w UE wynosi 35%. Przemysł ten stoi jednak w obliczu poważnego kryzysu spowodowanego wirusem Afrykańskiego pomoru świń (ASF), który może doprowadzić do znacznych szkód gospodarczych lokalnie i w całej Europie.


Co to jest Afrykański pomór świń?
Afrykański pomór świń jest chorobą wirusową, która atakuje świnie domowe i dziki. Choć dla ludzi wirus ten jest nieszkodliwy, to dla świń jest zazwyczaj śmiertelny. Obecnie na ASF nie ma ani szczepionek, ani lekarstw,
a wyeliminowanie tej choroby może zająć kilka lat.


W ostatniej dekadzie liczba ognisk ASF wzrosła. W chwili powstawania tego tekstu choroba nadal występuje
w 12 krajach europejskich: Bułgarii, Estonii, Litwy, Łotwy, Niemczech, Polsce, Rumunii, Serbii, Słowacji, Ukrainie, Węgrzech, Włoszech.

Ognisko ASF na danym obszarze lub w danym kraju może poważnie wpłynąć na przemysł wieprzowy, ponieważ prowadzi do wybicia dużej liczby trzody chlewnej, ograniczeń w handlu, i w konsekwencji znacznych strat finansowych.


Wykrywanie, zapobieganie, zgłaszanie
W obliczu tak niszczycielskich skutków pojawienia się ASF, kluczem do powstrzymania tej śmiertelnej choroby jest jej wykrywanie, zapobieganie i zgłaszanie.


Ta kampania ma na celu podniesienie świadomości i pomoc w ogólnym zrozumieniu, czym jest ASF i jak można z nim walczyć poprzez zapobieganie (jak uniknąć zakażenia i chronić gospodarstwa oraz inwentarz żywy), wykrywanie (jak rozpoznawać objawy ASF) oraz zgłaszanie (co zrobić w przypadku podejrzenia zakażenia).


Celem kampanii uruchomionej przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności jest informowanie hodowców trzody chlewnej o ASF, wspieranie krajów sąsiadujących z regionami dotkniętymi chorobą oraz pomoc w zwalczaniu choroby w Europie.

 


Więcej informacji:
Witryna kampanii #StopASF: https://efsa.gitlab.io/multimedia/asf/index.html#/
Europejski Urząd ds. Żywności i Bezpieczeństwa: https://www.efsa.europa.eu/

 

Pliki do pobrania poniżej

Obrazek przedstawia ikonę symboliczną pliku Plakat
Typ pliku: PDF, Rozmiar: 866 KB
Wytworzył:
Udostępnił:
ZETO Administrator
(2021-08-12 12:18:04)
Ostatnio zmodyfikował:
Obrazek przedstawia ikonę symboliczną pliku Przesłanki kampanii
Typ pliku: PDF, Rozmiar: 292 KB
Wytworzył:
Udostępnił:
ZETO Administrator
(2021-08-12 12:15:37)
Ostatnio zmodyfikował:
Obrazek przedstawia ikonę symboliczną pliku leaflet-pl
Typ pliku: PDF, Rozmiar: 1 MB
Wytworzył:
Udostępnił:
ZETO Administrator
(2021-08-12 12:15:35)
Ostatnio zmodyfikował:
Obrazek przedstawia ikonę symboliczną pliku Infografika
Typ pliku: PDF, Rozmiar: 64 KB
Wytworzył:
Udostępnił:
ZETO Administrator
(2021-08-12 12:15:32)
Ostatnio zmodyfikował:
Wytworzył:
Udostępnił:
ZETO Administrator
(2021-08-12 12:13:05)
Ostatnio zmodyfikował:
ZETO Administrator
(2021-08-12 12:26:16)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki